100% CHERRY fruit juice - Georgian Nectar 1000ml
Related products
Organic
Drink Raráškovo Lieblingskakao BIO 300g SONNENTOR
Skladem (expedice 1-5 dní)
9,55 €
Product detailed description
Sour cherries are juicy, low-calorie, sweet-bitter fruits. They are a source of natural antioxidants, amino acids, anthocyanins, fiber, important vitamins C, K, A, E, B and minerals such as calcium, magnesium, iron, potassium, phosphorus, zinc, manganese, and can therefore have a number of beneficial health effects. Thanks to their very low sugar content, they are a popular dietary supplement for weight loss. Sour cherries are often referred to as the so-called "body cleansers". They can bind harmful substances, which can then be eliminated from the body. They help cleanse the blood, liver and kidneys, and can also have positive effects in the treatment of diabetes or inflammatory diseases. Our juice is pressed from Georgian sour cherries, originating exclusively from the ecologically clean landscape of the Georgian countryside. The gentle technology of producing 100% sour cherry juice allows us to preserve practically all the vitamins and minerals found in fresh sour cherries. Treat yourself to a glass of delicious, premium, all-natural fruit juice and benefit your health.Nutritional values
| Energy value | 226kJ/54kcal |
| Fats | 0g |
| of which saturated fatty acids | 0g |
| Carbohydrates | 16.00g |
| of which sugars | 12.50g |
| Fiber | |
| Protein | 0g |
| Salt | 0g |
Additional parameters
| Category: | Juices |
|---|---|
| Weight: | 1 kg |
| EAN: | 4860007740103 |
Novelty
Organic
Beetroot juice 500 ml BIO DENNREE
Skladem (expedice 1-5 dní)
1,43 €
Organic
Apple cider vinegar 5% 0.5l BIO MOŠTÁRNA HOSTĚTÍN
Skladem (Ehxpedice 1-5 dní)
3,22 €
Tip
Organic
Organic lemon juice 100% Beutelsbacher 0.7 l
Skladem (expedice 1-5 dní)
4,85 €
100% fruit juice POMEGRANATE - Georgian Nectar 250ml
Skladem (expedice 1-5 dní)
2,10 €
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
