Dark chocolate with stevia (80%) - gluten free - TRAPA 75g
Related products
Čokoláda tmavá 70 % bez přidaného cukru 60 g BIO BENJAMÍSSIMO
Skladem (expedice 1-5 dní)
3,54 €
Milk chocolate with sprinkles 4x50g - Chocolate collection - Kamila Chocolates 200g
Skladem (expedice 1-5 dní)
9,17 €
Hořko-mléčná čokoláda bez laktózy Veselá Panda - LÁSKAO 50g
Skladem (expedice 1-5 dní)
2,11 €
Tyčinka mléčná čokoláda Pistacchio Dubai style 40 g BIO VIVANI
Skladem (expedice 1-5 dní)
1,90 €
Product detailed description
TRAPA dark chocolate with stevia is an example of excellent chocolate with a full cocoa taste, without added beet sugar, only slightly sweetened with alternative sweeteners. Maltitol is a sugar alcohol with a similar sweetness to sugar, but contains far fewer calories, has no unpleasant aftertaste and does not cause tooth decay. Stevia is a natural sweetener much sweeter than sugar, has no calories and also does not contribute to the development of tooth decay. Whoever said that you can't have a sweet tooth without regrets is wrong. TRAPA dark chocolate with stevia is an extraordinary chocolate that will satisfy even the sweetest palate, without unhealthy white sugar. Whether you are vegan, vegetarian or on a gluten-free diet, you can safely indulge in delicious TRAPA dark chocolate with stevia.Nutritional values
| Energy value | 2125kJ/514kcal |
| Fats | 43.00g |
| of which saturated fatty acids | 27.00g |
| Carbohydrates | 26.00g |
| of which sugars | 1.00g |
| Fiber | |
| Protein | 10.00g |
| Salt | 0.10g |
Additional parameters
| Category: | Hot chocolate |
|---|---|
| Weight: | 0.75 kg |
| EAN: | 8410679030031 |
Organic
Organic dark chocolate with Fleur de Sel salt VIVANI 80 g
Skladem (expedice 1-5 dní)
3,87 €
Dark chocolate 60% with orange pieces - Carla 80g
Skladem (expedice 1-5 dní)
2,64 €
Dark chocolate 70% without added sugar with erythritol sweetener - TAITAU 100g
Skladem (expedice 1-5 dní)
3,71 €
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
