Date sugar BIO - Natural 400g
Related products
Fruit dessert pineapple, apple, banana, mango with protein - 100 g bag DAY UP
Skladem (expedice 1-5 dní)
1,19 €
Product detailed description
Drying and then grinding dates creates a unique natural sweetener with a light caramel flavor that is best suited for cooking and baking. Date sugar has a lower glycemic index than regular sugar, so it does not have such a significant effect on blood sugar levels. It is a suitable choice for people trying to limit their intake of refined sugars.Nutritional values
| Energy value | 1604 kJ/383 kcal |
| Fats | 0.40g |
| of which saturated fatty acids | 0.10g |
| Carbohydrates | 92.43g |
| of which sugars | 69.74g |
| Fiber | 11.04g |
| Protein | 2.53g |
| Salt | 0.01g |
Additional parameters
| Category: | Plant-based and organic foods |
|---|---|
| Weight: | 0.5 kg |
| EAN: | 8595617916568 |
Non-alcoholic sparkling drink with TONIC/RABBERRY flavor - tin - DEI 330ml
Skladem (expedice 1-5 dní)
1,84 €
Non-alcoholic sparkling drink with SPRITZ flavor - tin - DEI 330ml
Skladem (expedice 1-5 dní)
1,84 €
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
