Dulse algae - Clearspring 25g
Related products
Organic
Dulse organic flakes 100g
The average product rating is 4,0 out of 5 stars.
Skladem
14,62 €
Product detailed description
Soak the seaweed in water. Cut and add to salad, soup, or other dishes. They are naturally rich in iodine. People with increased sensitivity to iodine should consult their doctor before consuming seaweed.Nutritional values
| Energy value | 206kJ/50kcal |
| Fats | <0.50g |
| of which saturated fatty acids | 0g |
| Carbohydrates | 2.40g |
| of which sugars | 0g |
| Fiber | 8.60g |
| Protein | 4.60g |
| Salt | 0.50g |
Additional parameters
| Category: | Dried mushrooms and algae |
|---|---|
| Weight: | 0.05 kg |
| EAN: | 5021554001805 |
Novelty
Organic
8,11 €
–1 %
Arche Dulse seaweed 40g organic
Dočasně nedostupné
7,95 €
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
