Erythritol tabletop sweetener - Natural 500g
Related products
Stevia tablets (100pcs in a dispenser) - Stévík 6g
Skladem (expedice 1-5 dní)
1,39 €
Organic
11,78 €
–0 %
Agave syrup 874 ml/1200 g BIO COUNTRY LIFE
Skladem (expedice 1-5 dní)
11,73 €
Organic
1,96 €
–5 %
Dried cane juice 250 g BIO COUNTRY LIFE
Skladem (expedice 1-5 dní)
1,85 €
Product detailed description
Erythritol is a tabletop sweetener with polyol - alcohol sugar. Polyol is commonly found in various types of fruits and fermented foods. Erythritol has 60 - 70% of the sweetness of sucrose, but unlike it, it is not metabolized in the body and has a low calorie content. The sweetener is suitable for sweetening hot and cold drinks, in baking, in sweets and other snacks. Suitable for diabetics and Low Carb diets. Erythritol is a healthier substitute for regular sugar.Nutritional values
| Energy value | 0kJ/0kcal |
| Fats | 0g |
| of which saturated fatty acids | 0g |
| Carbohydrates | 99.80g |
| of which sugars | 0g |
| Fiber | |
| Proteins | 0g |
| Salt | 0.001g |
Additional parameters
| Category: | Calorie-free sweeteners |
|---|---|
| Weight: | 0.5 kg |
| EAN: | 8595617904787 |
Tabletop sweetener based on steviol glycosides 150 tablets - Stevia 7.8g
Skladem (expedice 1-5 dní)
3,59 €
Stevia tablets refill 125 tablets - Natusweet 7.5g
Skladem (expedice 1-5 dní)
2,23 €
STEVIA KRISTALLE 10:1 - table sweetener Natusweet 250g
Skladem (expedice 1-5 dní)
12,82 €
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment
