Gluten-free gingerbread oatmeal cup - Semix 70g
Related products
Organic
Fruit-flavored lollipops 100 pcs BIO GARMONDI
Skladem (expedice 1-5 dní)
40,51 €
Cereální srdíčka s medem a skořicí - NordCrunch 150g
Skladem (expedice 1-5 dní)
2,80 €
Coconut milk for cooking tin 17-19% 400 ml COCOXIM
Skladem (expedice 1-5 dní)
2,61 €
Gluten-free raspberry cookies 8pcs - Element 130g
Skladem (expedice 1-5 dní)
5,29 €
Product detailed description
The loose mixture is mixed with cold water, left to stand and then baked in the microwave. The healthy cake is ready in about 6 minutes. It tastes best while still warm, but you can also prepare it in advance for a trip, to school or to work. The oat mug is high in fiber, contains beta-glucans, which lower blood cholesterol levels. It is gluten-free and free of palm fat. Instructions for use: Pour the contents of the bag into a larger mug (250 ml), pour in about 90 - 100 ml of cold water or milk (9 tablespoons) and mix well. Let stand for 3 - 5 minutes, then place in the microwave and set the power to 700W and the time to 3 - 4 minutes, depending on the type of microwave. After the baking program is finished, you can consume it immediately or after baking, you can also turn the mug upside down on a plate and tip it out. Finally, you can season it with your favorite syrup or honey, fruit, sour cream, nuts, etc.Nutritional values
| Energy value | 1688kJ/402kcal |
| Fats | 12.00g |
| of which saturated fatty acids | 1.90g |
| Carbohydrates | 55.00g |
| of which sugars | 27.00g |
| Fiber | 11.00g |
| Protein | 13.00g |
| Salt | 1.40g |
Additional parameters
| Category: | Plant-based and organic foods |
|---|---|
| Weight: | 0.1 kg |
| EAN: | 8595674901538 |
Košíčky s pistáciovým máslem BIO - VEGAN - Bett'r 39g
Skladem (expedice 1-5 dní)
3,11 €
Mini müsli tyčinky naslano luštěninové bez lepku - Semix 55g
Skladem (expedice 1-5 dní)
0,81 €
VIFON Instant PHO with beef flavor 60g
The average product rating is 5,0 out of 5 stars.
Skladem
0,60 €
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
