• 1 z 2
 

Mesquite Vitalvibe

Neohodnoceno
 

Mesquite je velice výživný prášek se sladkou ořechovou chutí, která se hodí jak do pečiva, tak do nápojů, na posypání různých jídel a desertů. Prášek se získává rozemletím semen z lusků rostliny Mesquite, známé také pod jménem Algorrobe (Prosopis juliflora), která se řadí mezi luštěniny a roste ve vyprahlých oblastech po celém světě včetně jižní Ameriky a jihozápadu USA.

Dostupnost Skladem (expedice 1-5 dní)
Můžeme doručit do
28.1.2021
169 Kč
   
Značka Vitalvibe
Kategorie Bylinné a ovocné prášky
 

Mesquite je velice výživný prášek se sladkou ořechovou chutí, která se hodí jak do pečiva, tak do nápojů, na posypání různých jídel a desertů. Prášek se získává rozemletím semen z lusků rostliny Mesquite, známé také pod jménem Algorrobe (Prosopis juliflora), která se řadí mezi luštěniny a roste ve vyprahlých oblastech po celém světě včetně jižní Ameriky a jihozápadu USA.

V pouštních oblastech Ameriky se používaly dlouhé lusky Mesquite jako potravina u původních obyvatel, kteří je tradičně mleli na prášek, který pak používali jako mouku nebo jako sladidlo do nápojů nebo jako fermentační činidlo do alkoholických nápojů. Dnes se Mesquite prášek považuje za potravinu s vysokou nutriční hodnotou a výraznou chutí.

Stabilizátor krevního cukru

Mesquite je velmi účinný při vyrovnávání hladiny cukru v krvi. Díky tomu, že sacharid v něm obsažený má povahu fruktózy, která je insulinově resistentní, je Mesquite prášek ideální k udržování stabilní hladiny krevního cukru po delší dobu. Mesquite prášek tak může prospívat diabetikům a zpestřit jejich stravu.

Vzhledem k tomu, že Mesquite prášek vzniká rozemletím celého lusku včetně semene, má vysoký obsah bílkovin (11-17 %). Dále je bohatý na: lysin, vápník, hořčík, draslík, železo, zinek, vlákninu.

Mesquite je vysoce účinný na stabilizaci hladiny cukru v krvi. Tisíce let se domorodí Američané z jihozápadu a z Mexika spoléhali na Mesquite jako na důležitou potravinu a snad díky tomu se v těchto společenstvích vůbec nevyskytovala cukrovka. Když lidé vypustili ze svého jídelníčku tuto potravinu a stali se méně pohybově aktivní, došlo k velkému nárůstu výskytu cukrovky a obezity. 50 % obyvatel z kmenů Pima a Tohono O'odham ve věku nad 35 let dnes trpí cukrovkou a věří se, že jednou z hlavních příčin je odstranění Mesquite z jejich jídelníčku.

Protože cukr z Mesquite je ve formě fruktózy, která nevyžaduje ke vstřebávání insulin, Mesquite pomáhá udržovat hladinu krevního cukru stálou po delší dobu. Díky nízkému glykemickému indexu (GI=25) i vysokému procentu vlákniny (25 %) se tráví pomaleji než řada obilovin a luštěnin a nezpůsobuje prudký nárůst a následný pokles hladiny krevního cukru-glukózy. Proto Mesquite prospívá diabetikům.

Mesquite má nejen vysokou výživovou hodnotu, ale i určitou společenskou a ekologickou cenu, protože může v těchto suchých oblastech napomoci ke zlepšení ekonomické situace místních obyvatel i k zachování těchto stromů v jejich ekosystému.

Mesquite prášek se může přidávat do pečiva, sušenek, koláčů apod., kde se obvykle používá v kombinaci s jinou moukou (25-30 % Mesquite). Vzhledem k vysokému obsahu lysinu je vhodný do sušenek a sušených potravin, které lysin obvykle postrádají.

Prášek Mesquite s chutí melasy a s lehkou příchutí karamelu se hodí i do čaje, kávy a koktejlů. Je lahodný v semínkových či ořechových směsích, v energetických tyčinkách a různých ovocných a ořechových krémech. Jako koření se může přidávat do polévek, omáček nebo dezertů.

Doporučené dávkování: Jedna vrchovatá lžička (5 g) denně.

Nutriční hodnoty v 1 dávce: 1  vrchovatá lžička denně (5 g)
Energetická hodnota 79 kJ/ 19 kcal
Tuky 0,05 g
    z toho nasycené 0,01 g
Sacharidy  4 g
   z toho cukry 1,7 g
Vláknina     1,5 g
Bílkoviny 0,6 g
Sůl**  0,1 g
Hmotnost 0.125 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: