Flower honey from the Iron Mountains mixed 650 g BIO BIO NEBIO
Related products
Herbal syrup - lemon balm - Monastery officina 290g
Skladem (expedice 1-5 dní)
4,54 €
Discount
Organic
7,22 €
–6 %
Elderflower syrup 500 ml BIO HOLLINGER
Skladem (expedice 1-5 dní)
6,73 €
Organic
Agave syrup BIO dark RAW - Natural 500ml
Skladem (expedice 1-5 dní)
5,14 €
Herbal syrup - menophyte - Monastery officina 290g
Skladem (expedice 1-5 dní)
6,10 €
Product detailed description
Dark (forest) honey from mainly coniferous and mixed forests. The honey is purchased from small beekeepers from the Iron Mountains area.
WEIGHT: 650 g
COUNTRY OF ORIGIN: Czech Republic
NUTRITION DATA PER 100 G:
| Energy value | 1394 kJ/328 kcal |
|---|---|
| Fats | 0 g |
| of which saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 82 g |
| of which sugars | 82 g |
| Proteins | 0.3 g |
| Salt | <0.1 g |
NAME AND STORAGE: Mixed flower honey. Store in the dark up to 25 °C. The product does not come from controlled organic farming.


Additional parameters
| Category: | Copper |
|---|---|
| Weight: | 0.65 kg |
| EAN: | 8594052882353 |
Organic
Flower honey from the Doupovské Mountains 500 g BIO BIO NEBIO
Skladem (expedice 1-5 dní)
8,82 €
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
