Banana flour (Plantain) - Natural 300g
Related products
Organic
Whole grain spelt flour, smooth, 1kg BIO PROVITA
Skladem (Ehxpedice 1-5 dní)
2,72 €
Organic
Instant flour Royal quinoa white BIO - gluten free - Natural 500g
Skladem (expedice 1-5 dní)
4,77 €
Organic
Whole grain spelt flour, smooth, 1 kg, BIO, BIO, NEBIO
Skladem (expedice 1-5 dní)
2,48 €
Product detailed description
Banana flour with a high starch content and low sugar content, which is harvested green and widely used as a cooked vegetable in the tropics. Banana flour - fruit flour is made from dried and ground sweet bananas. Its uses are versatile. It is suitable not only for sweet baking (excellent in carrot cake, pumpkin pie), but also does an excellent job in bread. In Latin America, it is also used to prepare porridge for children.Nutritional values
| Energy value | 1459kJ/344kcal |
| Fats | 0.70g |
| of which saturated fatty acids | 0.30g |
| Carbohydrates | 77.40g |
| of which sugars | 2.80g |
| Fiber | 7.80g |
| Protein | 3.20g |
| Salt | 0g |
Additional parameters
| Category: | Other flours |
|---|---|
| Weight: | 0.3 kg |
| EAN: | 8595617912096 |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
